Strona główna/O szkole/Historia szkoły

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8 im. NOBLISTÓW POLSKICH w OLEŚNICY

Historia ta rozpoczyna się w 1916 roku, kiedy to wybudowany został budynek z przeznaczeniem na szkołę. Mieściły się tu wówczas trzy sale szkolne na parterze, kancelaria na I piętrze, a na drugim mieszkanie dla kierownika szkoły.
Pierwszym kierownikiem szkoły był Ficheropp, który nie wrócił z wojny.

1 września 1945 - Szkoła Podstawowa nr 6 w Łukanowie - kierownikiem zostaje Jan Lasota.

15 października 1945 - rozpoczyna się nauka, uczy się 70 uczniów.

20 maja 1947 - zmieniono nazwę Łukanów na Lucień.

1 września 1954 - odchodzi kierownik Jan Lasota, a nowym kierownikiem zostaje Marian Brzeziński. Szkoła liczy wówczas 5 klas i 6 nauczycieli.

1 października 1971 - M. Brzeziński odchodzi na emeryturę. Za wieloletnią pracę dostaje Złoty Krzyż Zasługi. Za jego kierownictwa szkoła przechodzi kapitalny remont.
Nowym kierownikiem zostaje nauczyciel języka polskiego Edward Niczypor.

1 września 1973 - dyrektorem zostaje pani mgr Teresa Stala.

1 września 1976 - dzwonek w szkole nie zadzwonił. Szkoła kończy swoją działalność ze względu na niewielką ilość dzieci, które przeniesione są do Szkoły Podstawowej nr 7. Zarządcą obiektu zostaje Liga Ochrony Kraju.

1 września 1981 - szkoła na nowo otwiera swe podwoje jako filia Szkoły Podstawowej nr 7. Są w niej klasy I i II oraz „zerówka”. Kierownikiem zostaje pani Alicja Żuk.

1 września 1982 - szkoła posiada już trzy oddziały /klasę I, II, III/, nadal jest filią Szkoły Podstawowej nr 7.
1 września 1988 - szkoła zostaje przekształcona w samodzielną placówkę oświatową, czyli Szkołę Podstawową nr 8.

1 września 1989 - pani mgr Alicja Rak zostaje dyrektorem szkoły.

23 września 1994 - Gmina Miejska Oleśnica Uchwałą Zarządu Miejskiego Nr 41/94 nadaje szkole akt założycielski podnosząc stopień organizacyjny z klas I - III na I - IV. Absolwenci szkoły kończą swoją edukację w Szkole Podstawowej nr 7.

1 września 1991 - dyrektorem zostaje pani mgr Barbara Chmielewska.

26 marca 1999 - Rada Miejska Oleśnicy Uchwałą Nr VII/46/99 nadaje szkole akt założycielski w myśl, którego Szkoła Podstawowa nr 8 staje się publiczną szkołą podstawową o strukturze organizacyjnej klas I - VI.

1 września 2001 - dyrektorem szkoły zostaje pani mgr Małgorzata Uruska.

10 grudnia 2008 - uroczystość Nadania Szkole Sztandaru i Imienia. Pełna nazwa szkoły:

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Noblistów Polskich w Oleśnicy.

1 września 2012 - rozbudowa szkoły i remont starego budynku. Budowa Sali gimnastycznej, łącznika pomiędzy budynkami, sal dydaktycznych i węzła sanitarnego.

1 września 2014 - uroczystość Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2014/2015 w Szkole Podstawowej nr 8 im. Noblistów Polskich w Oleśnicy. Przekazanie nowych obiektów szkole.

1 września 2017 - Reforma edukacji, nauka w 8 - klasowych podstawówkach.

10 grudnia 2018 -  uroczystości rocznicowe:

• 30 - lecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 8 w Oleśnicy
  • 10 rocznica nadania imienia szkoły

27 styczeń 2020 - zakończenie inwestycji - Budowa Placu Zabaw na terenie szkoły.